Чи можна пити дощову воду?
Іноді в людей складається враження, що звичайна відфільтрована вода з крана не несе ніякої користі. Тут постає завдання – знайти ідеально чисту та здорову воду! Дехто фанатично шукає різні варіанти, користь від яких, не завжди себе виправдовує. Сьогодні ми на прикладі дощової води спробуємо розібратися чи дійсно в гонитві за здоров'ям потрібно звертатися до не зовсім «здорових» методів та зрозуміємо чи придатна вона для пиття!
Що таке дощ та як він з'являється?
Всі ми знаємо, що дощ – це опади у вигляді крапель, які випадають з хмар. Але, де ж береться така кількість води в атмосфері? Процес утворення дощу дуже простий і полягає у випаровуванні світової води та накопиченні пари у верхніх шарах атмосфери. Під час взаємодії теплої повітряної маси з холодною і утворюється хмара, в якій накопичилася велика кількість вологи, яка не в змозі вже триматися. Саме в цей момент і розпочинається дощ.
З чого складається дощова вода?
Переконання, що дощова вода ідеально чиста та за своїм хімічним складом нагадує дистильовану не зовсім правильне. Точніше,за рахунок сонячних променів, які випаровують воду, в хмарах вона і дійсно має низку мінералізацію, тобто майже не містить розчинених солей. Але тут головний момент! Падаючи, крапля вбирає в себе все на своєму шляху. Тобто, всі елементи, що знаходяться у повітрі, а це різного типу забруднювачі, особливо продукти промисловості та смогу. Відповідно, в різних регіонах якість дощової води відрізняється – у великих містах і промислових центрах вона дуже низька, в гірських місцевостях – краща.
На сьогодні, до складу повітря входить понад 500 різних забруднювачів, третина з яких, поглинається краплею дощу. До основних відносяться: оксиди азоту і сірки, формальдегід, важкі метали сажі та пилу, а також аміак. Звідси випливає відповідь на питання чому після дощу таке свіже повітря? Вода накопичила в себе більшу частину хімічних сполук та забруднювачів. Найголовнішими напевно є оксиди азоту й сірки, які утворюють кислоти та так звані кислотні дощі. Про їх небезпеку ми писали раніше.
Не потрібно забувати і про бактерії, які потрапляючи до води, здатні утворювати колонії та розмножуватися.
Яка дощова вода в Україні?
На щастя, наша країна не потребує використання дощової води як основної – у нас достатньо запасів природних вод, але це не означає, що не проводяться дослідження з її якості. Ми вже говорили, що великим фактором є місцевість, тому для прикладу:
- Маріуполь – найбільш забруднена дощова вода за рахунок промисловості. В складі міститься велика кількість нікелю та алюмінію, рівень органічних сполук складає 7,3 мг/л, при максимально допустимі й нормі для водойм 9 мг/л. Вода каламутна та має неприємний запах.
- о. Зміїний (Одеська область) до складу дощової води входять майже всі розчинені речовини, що є в морській воді: нітрати, сульфати, гідрокарбонати, нітрити.
- г. Говерла – вода чиста та без запаху. Звісно, до складу входять певні елементи, проте в малих концентраціях та не несуть шкоди для здоров'я.
Чи можна пити дощову воду?
Питання може здатися не доречним, після попередньої інформації, проте важливо зрозуміти, що в гонитві за «здоровою» водою можна незчутися, як не покращити, а навпаки погіршити стан організму. Тому дану воду краще застосовувати для господарських потреб, поливу тощо.