Манган у воді
Якими тільки видами забруднення не насичена підземна вода – від утворених природним шляхом до потрапляння у воду завдяки роботі підприємств та господарській діяльності людини. Проте, до складу, як підземних, так і поверхневих вод входять домішки, які мають дещо підступний характер. Сьогодні ми поговоримо про один з таких елементів, а саме манган.
Звідки береться манган у воді?
Манган (Mn) – це другий за важкістю елемент хімічної таблиці, у народі більше відомий як марганець. Дивлячись на склад питної води люди не завжди приділяють цьому компоненту увагу, адже він там знаходиться у малих кількостях, а іноді просто відсутній. Але, не варто забувати, що вода, яку ми купуємо у магазинах проходить ретельне очищення. Тому, постає питання про наявність мангану воді з колодязя або центрального водопостачання.
Результати хімічних аналізів показують, що перевищення мангану у воді з-під крана, залежно від регіону, змінюється у межах 15-80%. І цей показник у деяких промислових областях є критичним. Головною підступністю цього елемента є наближена хімічна будова до заліза, тому іноді його плутають, але вплив на організм значно більший. Це підтверджується ГДК для водопровідної та води в пляшках – 0,05 мг/л, свердловин, криниць – 0,5 мг/л.
Говорячи про джерело надходження мангану до підземних вод, зазначимо, що велику кількість цього елемента вода вбирає із гірських порід. Особливо, зважаючи на те, що певна частина України знаходиться на Нікопольському марганцевому басейні. Щодо поверхневих вод, то більшість із них забруднюються завдяки стічним водам шахт та промислових підприємств, а також у результаті сільськогосподарської діяльності (мінеральних добрив).
Манган у водах України
Ми вже говорили, що у багатьох регіонах спостерігається суттєве перевищення концентрації мангану у воді. Найбільш забруднені поверхневі води у районі річки Сіверський Донець, що протікає на сході нашої країни. Менший вміст мангану в Дніпропетровській області та місті Дніпро. Станом на 2019 р. ГДК тут перевищувала у середньому в 5 разів.
Щодо наявності мангану у воді з-під крана також є певні перевищення норми. І можливо хтось скаже, що перед подачею до споживача вода проходить стадії фільтрації на водоочисних станціях, проте забруднення все одно присутнє. Це пояснюється тим, що багато регіонів України використовують для центрального водопостачання товщу водоносного горизонту, на прикладі Київської області. Статистика областей з великим перевищенням мангану:
· Вода з-під крана: Полтавська, Хмельницька, Житомирська, Донецька
· Свердловина: Житомирська, Рівненська, Закарпатська, Чернівецька, Львівська, Дніпропетровська
· Колодязь/криниця: Івано-Франківська, Житомирська, Закарпатська
Зазначимо, що дані взяті з журналу «Вода і очисні технології» і актуальні станом на 2019 р. На жаль, на сьогодні, у більшості регіонів немає можливості визначити навіть приблизну кількість забруднень у воді.
Вплив мангану на людину
У невеликих концентраціях манган позитивно впливає на організм, зокрема за його участі відбувається синтез ферментів. Для цього процесу необхідно, щоб не було перевищення ГДК у воді. В протилежному випадку виникають побічні ефекти. Навіть існує хвороба – манганізм, якій притаманні ознаки, схожі до хвороби Паркінсона – дратівливість, зниження рухового апарату та роботи неврологічної системи, агресивність тощо. Особливо чітко отруєння манганом проявляються у дітей. Так, навіть регулярне вживання протягом року води із вмістом мангану понад 0,2 мг/л може призвести до розумових відхилень та зниження інтелектуальних здібностей. Окрім цього, науково доведений факт, що манган у воді впливає на репродуктивну здатність чоловіків.
Варто зазначити, що наявність у воді мангану можна побачити на роботі побутової техніки. Він за своїми особливостями дуже схожий на залізо, що присутнє у воді – має такий же жовтуватий колір та залишає сірі плями на сантехніці. Щодо купання у воді та можливості появи канцерогенних захворювань, вчені дійшли висновку, що манган є безпечним.
Очищення води від мангану
Єдиним ефективним рішенням очистити воду від мангану є встановлення системи зворотного осмосу. Триступенева фільтрація гарантує чисту та корисну рідину без наявних домішок. Крім того, для приватного будинку можуть використовуватися засипні фільтри з каталітичним завантаженням або комплексна фільтрація води.
Для того, щоб обрати ефективну систему для будинку чи квартири рекомендуємо зробити хімічний аналіз, а також звернутися за допомогою до спеціалістів. Фахівці компанії Softis.ua вже понад 10 років забезпечують людей якісним водоочисним обладнанням. Ознайомитися із варіантами систем фільтрації можна на сайті softis.ua.
Номер телефону для зв’язку з консультантом: +38 067 360 07 07 +38 099 360 07 07 +38 073 360 07 07