Що таке кислотний дощ?
Існує думка, що дощова вода корисна та придатна до споживання в сирому вигляді. Але який насправді хімічний склад дощу та чи дійсно вода володіє такими здоровими якостями. Далі спробуємо розібратися.
Що таке дощ та як він з'являється?
Дощ – це опади, у вигляді крапель, які випадають з хмар; природний елемент кругообігу води у природі. З екологічної точки зору цей процес виглядає так: під дією сонячних променів вода з поверхневих вод випаровується (у вигляді молекул), на шляху у верхні шари атмосфери охолоджується і конденсується в скупчення крапель і кристалів, таким чином утворивши хмару. В той момент, коли маса конденсованих кристалів перевищує допустимий об'єм і розпочинається дощ.
Що таке кислотний дощ? Причини утворення.
Насправді, абсолютно очищена вода, схожа до дистильованої, знаходиться лише у хмарах. Під час падіння крапель через атмосферу вона насичується хімічними речовинами. І тут велику роль відіграють загазованість міст, викиди вуглекислого газу, рівень смогу в повітрі. Саме в них містяться різні хімічні елементи, які змінюють склад води, що знаходиться в хмарах. За нормальних умов, в більш чистих місцевостях, стандартний рН опадів становить 5,6. Але через проходження атмосфери та насиченням раніше перерахованими факторами рН збільшується до 7. Саме ці опади і називають кислотними дощами.
Процес утворення кислотних дощів полягає у реакції хімічних сполук, що знаходяться в чистій воді, з газами та речовинами, що зустрічаються на шляху падіння – діоксид азоту (NO2), сірки (SO2). Для прикладу, при взаємодії діоксиду азоту з водою та киснем утворюється азотна кислота: 4NO2 + 2H2O + O2 ➝ 4HNO3
Сульфатна кислота утворюється в результаті окиснення діоксиду сірки діоксидом азоту: NO2 + SO2 + H2O ➝ H2SO4 + NO
Саме так, з хімічної сторони, виглядає відповідь на питання, як утворюється кислотний дощ .
Але, як і будь якому процесі, тут також є свої нюанси. Так, якщо в повітрі достатня кількість аміаку, то більш за все, що відбудеться реакція нейтралізації кислоти. В такому випадку дощі мають нейтральний або легколужний рН.
Вплив кислотних дощів на екосистему та людину?
Як ви зрозуміли, одна крапелька води може містити в собі безліч хімічних речовин, які, в даному випадку, негативно впливають на екосистему. Так, від великої кількості опадів вимирають окремі види риб; порушується захистий покрив листя на деревах; змінюється рН грунту.
На людей діоксиди, що містяться в дощах також впливають погано. Особливо це стосується людей із серцево-судинними та легеневими захворюваннями.
На жаль, в час стрімкої індустріалізації та високої загазованості міст ми не в змозі змінити процес кругообігу води та утворення кислотних дощів.