Що буде з водою після прориву Каховської ГЕС
Яких тільки катастроф не доводилося спостерігати на території України? Від природних явищ (землетрусів, повеней) до техногенних, які спричинені людським фактором. Особливої небезпеки аварії набули під час повномасштабного вторгнення від початку 2022 року. Однією з глобальних катаклізмів, яку спеціально спровокувала країна-терорист – є підрив Каховського водосховища. Про наслідки цього жахливого злочину поговоримо далі.
Особливості Каховської ГЕС
Каховська ГЕС, що знаходиться на півдні нашої держави, замикає Дніпровський каскад гідроелектростанцій. Дамба має важливе стратегічне значення, адже забезпечує регулювання р. Дніпро для постачання електроенергії, а також є основним постачальником води для зрошування засушливих районів Херсонщини та прилеглих околиць.
Довжина греблі складає майже 4 тис. м, тому не дивно, що через гідровузол створена велика транспортна розв’язка. Завдяки роботі шести гідроагрегатів зі встановленою потужністю майже 56 МВт на кожному, забезпечується безперебійне живлення великої кількості населення електроенергією.
Знищення Каховської дамби
Розуміючи важливість стратегічного об’єкта, російські війська вже в перший день повномасштабного вторгнення окупували Каховську ГЕС. Майже півтора року вони здійснювали провокаційні дії на території дамби, розміщуючи інформацію про мінування гідроагрегатів. Через стрімкі скидання води та регулярні обстріли із 6 робочих енергоблоків працювало лише 4, що призвело до підтоплень навколишніх районів Нової Каховки.
Восени 2022 року влада України підтвердила інформацію щодо замінування всіх 6 агрегатів на території ГЕС. А вже 6 червня 2023 року військове командування «Південь» офіційно заявило про підрив дамби та повне руйнування Каховської ГЕС. Українці стикнулися із ще однією техногенною екокатастрофою, наслідки якої будуть відчутні ще багато років. До чого ж привело знищення Каховської дамби?
Результати підриву ГЕС
Вже з перших годин катастрофи влада оголосила евакуацію населяння з понад 80 населених пунктів. Адже вся територія, яка знаходиться нижче греблі піддається підтопленню або повному затопленню. За підрахунками місцевого командування – це близько 40 тис. людей. Стрімка хвиля заввишки 30 м змивала все на своєму шляху: берегові лінії, господарські угіддя, споруди тощо. Екологи з жахом робили висновки щодо результатів такої катастрофи.
Відповідні служби відразу застерегли населення від вживання та використання будь-якої води, адже через прорив дамби до водозаборів та колодязів може потрапити багато шкідливих бактерій. Лише з часом, оцінивши масштаби катастрофи, екологи зробили свої висновки щодо стану води на півдні України. Ми проаналізували велику кількість думок експертів та зробили узагальнений висновок щодо того, які наслідки слід очікувати від екокатастрофи та де взяти питну воду.
Наслідки руйнування ГЕС для населення
Вивчаючи питання наслідків прориву дамби їх варто поділити на два типи: економічні та екологічні. Перші, визначаються фінансовими збитками, які виникли після катастрофи. До них відносять всі майнові об’єкти, як людського господарства, так і державного.
Більш серйозними є екологічні проблеми, які утворилися після затоплення. Найперше, з чим стикнулися люди – це відсутність питної води. Централізоване водопостачання не в змозі працювати, адже рівень води у водосховищі значно знизився. Використання води з колодязів чи власних свердловин також небезпечне через забруднення води. Йдеться не тільки про Херсонщину, більшість Дніпровщини та Миколаївщини також під загрозою. Одним з епіцентрів дефіциту питної води став Кривий Ріг.
Який стан води після прориву ГЕС? Екологи стверджують, що найперше, що потрапляє до рідини – це токсичні речовини вигрібних ям, каналізації, а також хімічні домішки, які накопичувалися у ґрунті, а зараз просто вимиваються пульпою. Через короткий проміжок часу у воді починають розвиватися хвороботворні бактерії, які можуть призвести до спалахів гострих інфекцій. Єдиним виходом із ситуації – є бутильована вода.
Стан річки та моря
У результаті підриву Каховської ГЕС близько 150 тонн мастильних матеріалів потрапило до р. Дніпро. Саме такі дані навела голова Асоціації професіоналів довкілля Людмила Циганок. Вони утворили плівку на поверхні води, яка утворює подушку всім водним організмам та перешкоджає потрапляння кисню до водойми.
Іншою причиною масового мору риби стало стрімке зниження рівня води. Для прикладу, на Дніпропетровщині у с. Мар'янське вже спостерігається задуха риби на поверхні, що супроводжується смородом.
Таким чином, виникає глобальна екокатастрофа, яка вплине на весь рослинний та тваринний світ не тільки річок, а й Чорного моря. Варто наголосити й на хімічних речовинах, які з’явилися у воді від руйнування промислових об’єктів. Цілком логічно, що влада Одещини заборонила купання на всіх пляжах міста.
Екологи одноголосно стверджують, що наслідки від підриву Каховської ГЕС людство буде спостерігати ще протягом багатьох десятків років.