Паводки в Україні
Останнім часом паводки в Україні – доволі поширене явище. Головною небезпекою природної стихії – є не лише руйнування цілих земельних ділянок чи будинків. У багатьох випадках у результаті паводків гинуть люди. У чому ж полягає стрімке поширення стихії та як уникнути смертельних наслідків?
Що таке паводки?
Іноді люди помилково вважають, що паводки та повені – це одне й те ж явище. Насправді – це абсолютно різні природні катастрофи. Паводком називають процес підвищення рівня води у річці, який виникає нерегулярно та важко контролюється. Як правило, вони виникають під час сильних злив або весняного танення снігу. Особливо велика ймовірність виникнення паводків стає у після зимовий період.
Довготривалі паводки призводять до виникнення повені. Але цей факт не зменшує наслідки стихії. За останні 15 років в Україні значно підвищилися трагічні руйнування, що змусило науковців занепокоїтися весняним періодом у часи активної відлиги. Спеціалісти стверджують, що головними причинами масованих паводків є:
- Глобальне потепління;
- Масована вирубка лісів;
- Катастрофічна екологічна ситуація водойм тощо.
Паводки в Україні
Статистика Національної служби України з надзвичайних ситуацій станом на 2021 рік свідчить, що найбільш поширеними районами виникнення паводків є західна та центральна частина країни. Для контролювання ситуації та для запобігання критичних наслідків створена спеціальна комісія, яка має прогнозувати розвиток паводків. Вже при підвищенні рівня води у річках на 0,8-1,1 м у регіоні вводиться жовтий рівень небезпеки.
Останній глобальний паводок відбувся на початку травня 2023 року, коли на Київщині змушені примусово евакуювати близько 50 сімей. Понад 30 приватних будинків зазнали пошкодження, затоплено 2500 га земельних угідь. Епіцентром катастрофи стала річка Десна, рівень якої піднявся на 1,7 м, що призвело навіть до трагічних наслідків. У результаті загинула одна людина.
Не менших наслідків стихія принесла на Волині та Черкащині. Було затоплено близько 7000 га домогосподарств та 20 будинків, які майже повністю зруйновані. Особливого впливу від паводків зазнають і західні області України. Саме через стихійне та несанкціоноване знищення карпатських лісів, зменшується процес випаровування води, відповідно збільшується рівень мілководних водойм. Завдяки швидкій течії вони здатні призводити до страшних наслідків – знищують все на своєму шляху.
Заходи щодо уникнення паводків
Більшість фахівців схиляються до думки, що головною причиною стрімкого поширення паводків – є діяльність людини. Саме наші з вами не контрольовані дії сприяють зміні рослинного покриву та впливають на гідрологічну та екологічну ситуацію. Як запобігти розповсюдженню паводків? Ми виокремили декілька основних, на нашу думку, заходів, які допоможуть зменшити частоту стихії та трагічних наслідків, до яких вона призводить:
1. Відповідальність за вирубку лісів та насаджень.
2. Контрольоване видобування піску з кар’єрів та русла річок.
3. Покращення екологічної ситуації водойм.
4. Проектування будинків та споруд з розрахунком на можливі стихійні явища (додаткові укріплення та зміцнення).
5. Наявність ефективних дамб.
Вплив паводків на стан питної води
Однією з основних проблем паводків є змінення хімічного та бактеріологічного складу водойм. Наприклад, у сільських місцевостях, де у більшості випадках, головним джерелом водопостачання є колодязь – стрімко підвищується вміст пестицидів та мікробіологічного світу. Вживати таку воду у сирому вигляді спеціалісти не рекомендують, щоб уникнути харчових отруєнь. У критичних ситуаціях, коли немає можливості вживати чисту рідину, обов’язково хоча б прокип’ятити таку воду на протязі 10 хв.
Користувачі централізованого водопостачання можуть стикнутися з проблемою каламутності та неприємного запаху, який виникає внаслідок розвитку мікроорганізмів. Використання такої води також може згубно вплинути на самопочуття, тому краще відмовитися від її вживання.
Який вихід з ситуації?
Забезпечити себе чистою водою під час паводків можна двома способами. Перший – це купляти бутлі з питною водою, проте цей варіант не зовсім практичний та підходить далеко не завжди. Достатньо згадати, як паводки унеможливлюють та знищують автомобільне сполучення між селами (саме так було на Черкащині на при кінці квітня 2023 року). Другий – більш надійний, адже здатний забезпечувати вас чистою водою щоденно. Мова йдеться про встановлення фільтра для води та сучасної системи очищення.
Щоб обрати ефективне обладнання достатньо звернутися до спеціалістів компанії Softis. Ми надаємо безплатну консультацію з будь-яких питань водоочищення, допомагаємо у виборі, відповідно до стану вашої води. Весь товар, що представлений на сайті softis.ua відповідає світовим стандартам та має відповідні сертифікати.
Для замовлення системи очищення та зв'язку з фахівцями телефонуйте: +38 067 360 07 07 +38 099 360 07 07 +38 073 360 07 07