Манган у воді
Серед великого переліку домішок, які можна зустріти у воді з-під крана є один компонент, що навіть у невеликих концентраціях може завдати серйозної шкоди організму. Ми вже розповідали про нітрати, залізо, алюміній та інші елементи, що входять до складу рідини. Проте їх можна видалити завдяки сучасним системам очищення. Сьогодні ж йдеться про манган у воді. Про особливості даного забруднення та способи очищення води від мангану розповімо далі.
Що таке манган?
Якщо говорити шкільними висловами, манган (Mn) – це хімічний елемент періодичної системи з атомним числом 25. Дане поняття позначає виключно назву частинки, а у застосуванні поширено вживати слово «марганець». Це пояснюється тим, що у чистому вигляді манган майже не можливо зустріти у водах. До складу земної кори входить 0,1% чистого мангану. Всі корисні копалини та гірські породи, що багаті на цей компонент мають сполуки з іншими елементами.
Шляхи потрапляння мангану до води
У 90% головним джерелом потрапляння сполук мангану до вод, як підземних, так і поверхневих – є розчинення гірських порід, що мають підвищений вміст та просочування води до водоносних горизонтів. Геологічна карта України характеризується достатньою кількістю залягань марганцевих руд, тому в окремих районах спостерігається надлишок сполук мангану. Лише варто зазначити Нікопольський марганцевий басейн, що займає друге місце за масштабністю та покладами корисних копалин у світі.
Говорячи про підступність мангану ми мали на увазі його поєднання з іншими компонентами. Це ускладнює процес очищення рідини та впливає на вибір обладнання. Як правило, манган у питній воді присутній у вигляді бікарбонатів та гідрооксидів, які добре розчиняються у воді. Також можливі випадки у вигляді сульфату мангану, але вони є поодинокими.
Щодо води з марганцем у поверхневих водах, то основним шляхом потрапляння забруднення є промислова діяльність підприємств. Найбільше манган присутній у рідині у результаті надходження шахтних вод, промислових стоків, а також сільськогосподарських добрив. Саме таким чином у річках утворюються гумінові кислоти, завдяки контакту фосфатів з органікою.
Манган у воді з-під крана
Щодо централізованого водопостачання, на жаль, в окремих регіонах України сполуки мангану є обов’язковими елементами хімічного аналізу. Як правило, це промислові райони, багаті на видобування марганцевих та залізних руд (Дніпропетровська, Кіровоградська, Житомирська області).
Характерною особливістю наявності сполук мангану у воді – є рожеве забарвлення рідини. Через те, що манган поєднується із залізом, його іноді складно помітити. Для мешканців Нікопольського району вже стало звичним явище рожевого снігу, який спостерігається щорічно у промисловому регіоні. Так, як у більшості міст України подача води здійснюється з підземних джерел, відповідно, що вода з-під крана має сполуки мангану.
Саме у зв’язку з поширенням цього забруднення граничнодопустима концентрація мангану складає 0,05 мг/л для водопровідної та бутильованої води, а також 0,5 мг/л – для природних джерел (колодязів, свердловин тощо). Перевищення марганцю в питній воді обов’язково повинно усуватися завдяки комплексному очищенню. На сьогодні, найефективнішим фільтром для води є система зворотного осмосу, яка здатна видаляти понад 99% домішок, включаючи важкі метали.
Консультація щодо правильності вибору обладнання, вигідні умови та найкраща якість товарів – це головні складові компанії Softis.ua вже багато років поспіль.
Небезпека мангану для людини
Ще на при кінці ХХ ст. було проведено низку досліджень, які фокусувалися на вплив марганцю на організм людини. Існували навіть припущення, що дане забруднення здатне провокувати хворобу Паркінсона. Проте після численних висновків це твердження не знайшло жодних чітких підтверджень.
Хоча манган не являється канцерогеном, тобто не викликає розвиток ракових клітин, проте негативні наслідки після вживання забрудненої води можливі. Так чим же небезпечний манган у воді?
-
Отруєння організму, особливо у дітей.
-
Погіршення концентрації уваги та неуважність.
-
Агресивність.
-
Гіперактивність.
-
Порушення репродуктивної функції у чоловіків.
Зазначимо, що перелічені захворювання можуть виникати лише у випадку регулярного вживання води (протягом 6-12 місяців і більше) з високим рівнем концентрації мангану (понад 0,5 мг/л).
Щодо зовнішнього застосування, то марганцеві води є безпечні, адже можливість проникнення збудника хвороби через шкіру мінімальний. Крім того, в Україні існують оздоровчі курорти з різними за хімічним складом водами, що мають лікувальні властивості.
Очищення води
Коли постає проблема очищення питної води, найкращим варіантом сьогодення – є використання системи зворотного осмосу. Це універсальне обладнання дозволяє ефективно видалити всі шкідливі домішки, а також наситити рідини життєво необхідними мікроелементами для більшої користі. Відповіді на всі питання щодо вибору водоочисного обладнання та використання фільтрів можна дізнатися за телефоном гарячої лінії спеціалістів компанії Softis.ua: +38 067 360 07 07 +38 099 360 07 07 +38 073 360 07 07