Куди зникає вода?
Екологи останнє десятиліття тільки й говорять про те, що з кожним роком спостерігається стрімке зниження рівня поверхневих вод. І все б нічого, якщо не враховувати важливість річок для населення Планети. У більшості тропічних країн вони є головними джерелами отримання рідини. І хоча в Україні вода з-під крана лише на 5% подається з поверхневих вод, річки мають важливе значення для навколишнього середовища, промисловості, зрошувальної системи тощо. Чому ж зникає вода та до яких наслідків це може призвести?
Гідрологічна ситуація в Україні
Станом на 2021 рік на території України налічено близько 23 тисяч річок. У співвідношенні до загальної площі країни це доволі багато. І дійсно, наша природа забезпечена природними ресурсами. Чого вартують великі світові річки, що проходять на нашій території: Дунай, Дніпро, Південний Буг, Десна, Сіверський Донець тощо. Вони забезпечують не лише багату флору та фауну, яка покращує економіку, а й також використовуються для промислових підприємств, зокрема для охолодження турбін тощо.
Проте останні роки світові країни занепокоєні питанням «Куди йде вода на землі?». Відповідно, що ця проблема активно спостерігається й в Україні. Особливо відчутно це для південних областей, де пересихання річок стає нормою. Для прикладу, окремі ділянки річок Суха Журавка та Скуртянка вже відсутні на гідрологічній карті. Відома повноводна річка Великий Куяльник щороку втрачає одну-дві притоки. Навіть одна з водних артерій – Десна – поступово міліє. Аналогічні проблеми спостерігаються й на Івано-Франківщині.
Куди йде вода з річок? Ми підготували відповідь на це питання і ви напевно здивуєтеся, але однією з головних причин стрімкого пересихання природних водойм є саме людська діяльність. Далі детально розглянемо головні причини зменшення кількості води у річках.
Зміна клімату та потепління
Здається, яким чином підвищення температури на поверхні Землі стосується пересихання мілководних річок в Україні. Насправді якщо зануритися у шкільні підручники та згадати процес випаровування, стає зрозумілим, що вся вода циркулює у вигляді пари до атмосфери, а потім завдяки опадам випадає до поверхні землі та водойм. Такий процес спостерігається у всіх країнах, не залежно від географічного розташування.
Коли зменшується рівень річок, відповідно, що випадає мала кількість опадів. Такий систематичний процес може спричинити продовольчий дефіцит та призвести до екологічної катастрофи.
Не потрібно забувати, що під час випаровування до атмосфери потрапляють домішки та важкі частки. Через свою різнорідну природу вони просто не можуть довгий час перебувати в хмарах, тому відсутність опадів загрожує забрудненню верхніх шарів атмосфери. Така ситуація спостерігалася у Маріуполі ще у 2021 році.
Зменшення кількості лісів
Неконтрольована вирубка лісів загрожує виникненню серйозних наслідків. На сьогодні така ситуація характерна для Західних областей України, де щорічно браконьєри завдають шкоди на десятки мільйонів гривень.
Яку роль відіграють дерева на рівень води? Річ в тім, що коренева система затримує вологу, відповідно водойми біля лісів можуть зберігати більший об’єм. Коли ж площі дерев зменшуються, вода швидше випаровується.
Якщо в країні буде продовжуватися тенденція до вирубки лісів, то є велика ймовірність, що у нас буде ситуація, схожа на Китай, де упродовж 50 років пересохла більша частина всіх річок.
Створення штучних споруд
Однією з причин куди подівається вода з річок є активний розвиток рибного господарства та будівництво гідроелектростанцій. Для таких потреб будуються спеціальні дамби, а також примусово здійснюється зміна напрямку русла річки. Ці заходи провокують не лише швидше випаровування, а й корегують річище, роблячи його коротшим та мілкішим.
Забруднення русла річки
Ви напевно не одноразово бачили коли річка заростає водоростями та мутніє. Головною причиною цього є неспроможність біологічно активних бактерій, що очищують водне середовище справлятися із забрудненнями, які потрапляють до русла. Як правило, це неконтрольовані скиди стічних вод, відходи промисловості тощо.
Саме тому, очищення річки повинно проводитися регулярно та контролюватися відповідними службами. Але не варто плутати видобування забруднень з добуванням піску. Все частіше трапляються випадки викачування річкового піску для будівельних потреб, не розуміючи, що при цьому збільшується річище, а вода випаровується швидше.
Висновок
Ми навели перелік основних причин, які змінюють річковий баланс. Для того, щоб уникнути питного дефіциту важливо відповідально ставитися до навколишнього середовища, адже існує велика ймовірність, що людство може залишитися без чистої води.
Не дивлячись на те, що вода проходить ретельний контроль на водоочисних станціях, встановлення у квартирі чи будинку фільтра для води є рекомендованим майже для всіх регіонів України. На сайті softis.ua можна знайти все необхідне обладнання, як для побутових, так і господарських потреб.
На ваші питання завжди готові відповісти професійні спеціалісти: +38 067 360 07 07 +38 099 360 07 07 +38 073 360 07 07