Що таке фенол?
Ви напевно знайомі із ситуацією, коли вода з-під крана має відчутний запах ліків, так званий специфічний аптечний аромат? Не залежно від того, чи присутній він у вашій воді з-під крана чи вам розповідали про це знайомі, важливо розуміти, що можуть означати сторонні органолептичні показники. Сьогодні мова піде про один із поширених типів забруднення, який особливо характерний для промислових районів – фенол.
Фенолами називають групу хімічних органічних сполук, найвідомішим представником якої є фенол. Зазвичай, це біла або безбарвна кислота, яка має солодкуватий присмак та має характерний запах.
Розглядаючи феноли, як хімічну сполуку, варто зазначити наступні особливості:
-
Утворюються на основі бензолу, який є сильною отруйною речовиною.
-
Залежно від кількості гідроксильних груп поділяються на одно- та двоатомні.
-
Активно вступають в реакцію майже з усіма сполуками.
-
Якщо до складу кристалів входять домішки, то на світлі фенол змінює колір на світло рожевий.
Проаналізувавши попередню інформацію можна впевнено заявити, що фенол – це небезпечна речовина, яка негативно впливає на роботу всього організму. Особливо це стосується вживання забрудненої води. Тому, щоб уникнути згубного впливу потрібно розуміти джерело виникнення небезпеки та можливості її усунення.
Як фенол потрапляє до води?
Для того, щоб зрозуміти, де епіцентр забруднення води фенолами в Україні, достатньо розглянути карту розташування промислових підприємств. Адже саме їх робота є основним джерелом потрапляння фенолів та хлорфенолів до води.
Найбільшу небезпеку як для води, так і для ґрунту приносять нафтохімічні та нафтопереробні заводи. На карті вони позначені блакитним кольором в діаграмі (частина східних, центральних областей, а також Львівська, Одеська та Херсонська). Наприклад, станом на 2020 рік в річках Донецької області вміст фенолу у воді перевищував ГДК на 45-80%.
Друге за рахунком джерело потрапляння хлорфенолу до води – це металургійна, деревообробна, фармацевтична промисловість, а також підприємства із виготовлення пластмас, клеїв, гуми тощо. Надмірні викиди відходів до стічних вод щорічно забруднюють воду на сотні тонн фенолів. Так, тільки Запорізька область насичує воду річок понад 120 тонн щорічно. Дещо менші показники мають Луганська, Донецька, Харківська, Дніпропетровська та Черкаська області.
Особливого впливу зазнають води й від використання добрив та пестицидів, які під час опадів вимиваються та просочуються до підземних вод. Крім того, запах хлорфенолів часто можна відчути у весняно-літній період під час цвітіння водоростей у водоймах.
Підсумовуючи перелік забруднених регіонів України на феноли, дуже складно знайти чисту воду. Це пояснюється тим, що наша країна багата промисловими заводами, негативний вплив яких має контролюватися не тільки на рівні держави, а й залежить від ставлення самих власників.
Як очистити воду?
Підступність сполук фенольної групи (хлорфенолів, карболової кислоти, тимолу, крезолу тощо) полягає у тому, що обладнання на водоочисних станціях, які подають воду до централізованого постачання не ефективно видаляє цей тип домішок. Особливо це стосується води, яка має великий вміст важких металів. Тому, очищення води від фенолу потребує встановлення сучасних фільтрів для видалення органічних домішок, як правило, вугільних. На жаль, не всі водоочисні станції в змозі обладнати свої резервуари сорбентом.
Єдиним правильним рішенням буде встановлення вугільного фільтра вдома. Крім того, не залежно від того, чи має ваша вода аптечний запах, фільтр покращить органолептичні показники рідини. Адже, не варто забувати, що очищення води від хлорфенолу – це раптове явище, особливо у період активної спеки.
Вплив фенолу на організм
Ми вже говорили, що феноли – це отруйні речовини, тому логічно, що чекати, що вони ніяк не вплинуть на ваше здоров’я – марно. Фахівці застерігають, що найчастіше працівники промислових хімічних галузей скаржаться на порушення нервової системи та ураження дихальних шляхів.
Це пояснюється тим, що пари фенолу та його сполук швидко поглинаються організмом та здатні проникати навіть через шкіру. Через стрімке поширення забруднення ВООЗ України у 2020 році переглянула нормативні значення ГДК та встановила нові межі
:
-
у водопровідній воді вміст фенолів не має перевищувати 0,001 мг/л, хлорфенолів – 0,0003 мг/л;
-
для бутильованої – фенолів не більше 0,0005 мг/л, хлорфенолів – 0,0003 мг/л
Феноли – це яскравий приклад домішок, які стають помітними та відчутними неозброєним оком. Тому, будьте уважні та відразу реагуйте на будь-які зміни кольору, запаху чи смаку вашої води. кращим рішенням буде взагалі утриматися від використання сумнівної рідини.
Затримка води в організмі – це знайоме явище багатьом з нас. Але мало хто здогадується, що цей процес супроводжується не тільки дискомфортом. Як правило, існує перелік супутніх проблем, на які варто звернути увагу. Ми проаналізували думки найкращих фахівців та виокремили поради, як правильно вивести воду з організму.
Науковий прогрес дав змогу вивчити тему води в космосі на новому рівні. Ще якихось 30 років тому вчені лише наводили свої гіпотези щодо того чи іншого факту, а сьогодні вони впевнено запевняють, що вода в космосі існує: молекули рідини були виявлені на Місяці, а пари вологи у твердих шарах Венери. Ці факти є чудовим підтвердженням того, що вода – це життєво важливий елемент не тільки на Землі.
На сьогодні, з розвитком інноваційних технологій важко стверджувати, що існує якийсь один конкретний спосіб очищення води, який би мав суттєві переваги над іншими. Всі методи, які зараз представлені на ринку мають свої переваги та недоліки. Тому, щоб зрозуміти, який саме спосіб очищення води підійде для вас, пропонуємо розглянути кожний окремо.
На сьогодні існує великий асортимент мінералізованих вод, тому не дивно, що вона користується попитом серед споживачів. Одні вживають її в лікувальних цілях, інші – збагачують свій організм корисними мікроелементами. Головне, що вона доступна в магазинах та аптеках, тому зовсім не обов’язково їхати на курорти для покращення стану здоров’я.
Дистильованою називають воду, з якої повністю видалені будь-які домішки, хімічні речовини та інші сполуки, тобто вона є абсолютно чистою. Для чого це роблять? Справа в тому, що дана вода широко використовується як у побуті (для техніки), так і в різних галузях господарства (для поливу, рідина в автомобільній сфері)
Процес очищення води присутній в усіх сферах нашого життя, не є винятком і хімічна промисловість. В цій це потрібно для того, щоб видалити з води домішки різного типу, зменшити жорсткість та вміст металів. Саме після пропускання через фільтр вода придатна для використання як сировина для приготування розчинів та може застосовуватися в системах опалення та охолодження; як спосіб транспортування твердих часток чи промивання систем; в установках мембранного типу котлах.
Для правильного функціонування організм людини потребує постійної підтримки водного балансу. Покращений метаболізм, нормалізація тиску, зменшення ризику виникнення тромбозу, покращене самопочуття – це далеко не весь перелік позитивних результатів щоденного вживання близько 2 л чистої рідини. Щоправда, цей показник залежить від особливостей організму та фізичного навантаження.
Поради щодо встановлення магістрального фільтра
Будуть особливо корисні людям, які обрали обладнання на трубу для початкової стадії очищення. Саме магістральні фільтри є одними з найпоширеніших варіантів поліпшення води для приватних будинків або котеджів. Про особливості різних видів цього обладнання та правила їхнього монтажу розповімо далі.