Є проблеми з водою?

Є проблеми з водою?

Феноли у воді

Розвиток промислової, сільськогосподарської галузі, поширення новітніх технологій призводить до все більшої загрози екології. Однією з найперших, хто зазнає шкоди є гідросфера, зокрема підземні води України.

З кожним роком фіксується погіршення статистики щодо забрудненості води. Хлориди, сульфати, карбонати, нітрати – це далеко не весь перелік домішок, які погіршують стан води. Серед них, в окремих галузях господарства, велику роль відіграють феноли.

Звідки беруться феноли у воді?

Органічні сполуки гідроксильної групи (ОН-), яким притаманний виражений аромат називають фенолами. Головне їх призначення: входять до складу багатьох барвників, полімерів, пестицидів, хімікатів, ліків тощо. Тобто, майже в кожній галузі промисловості вони знайшли своє застосування. Головним їх недоліком є той факт, що вони потрапляють до води та повітря, відповідно до нашого організму.

Найпоширенішими фенолами, які забруднюють підземні та поверхневі води є: карбонова кислота, тимол, крезоли, гваякол тощо. Наприклад, хлорфеноли, які входять до складу майже всіх пестицидів для удобрення ґрунту, змиваються в період дощу, після чого потрапляють до річок та колодязів.

Основні шляхи забруднення води та ґрунтів фенолами:

·         нафтопереробні та хімічні галузі

·         металургія та каменедобування

·         використання гуми та пластмаси у промисловості

·         виготовлення будівельних та деревообробних виробів

·         фармацевтична сфера

·         відходи сільського господарства

·         надходження із зони аерації

Статистика забрудненості

Сумні дані екологічних служб свідчать, що у всіх районах України поверхневі води (річки, озера, водоймища) забруднені фенолами. Є регіони, де концентрація їх критична. Це переважно промислові області – Донецька, Луганська, Дніпропетровська тощо. Для прикладу, у Запорізькій промисловій зоні станом на 2020 рік було зафіксовано понад 100 тонн скидів фенолів у води за рік. Навіть менша за кількістю шкідливих підприємств важкої металургії Черкаська область, перевищує рівень ГДК у 4 рази.

Щодо річкової статистики, то ситуація схожа. Поверхневі води, що проходять промислові райони мають критичні рівні забрудненості. Так, у річках східних областей України – Казенний Торець, Бахмут, Уда, перевищення норми складає понад 200 разів. Присутні феноли у в басейні річки Дніпро, Канівському та Кременчуцькому водосховищах. Найменший вміст фенолів спостерігається у річках західних областей України.

Контроль за кількістю фенолів

У зв’язку з різким поширенням забруднення води контроль за якістю питних вод має серйозніший характер. Починаючи з 2020 року діє доповнення до санітарних норм, де зазначається, що допустима концентрація фенолів для води з-під крана складає 0,001 мг/л, а в пляшках – 0,005 мг/л. Присутні хлорфеноли не мають перевищувати значення 0,003 мг/л для обох варіантів. Адже, відповідно до МОЗ перевищення цієї норми свідчить про те, що насправді вміст фенолів в шість разів більше за ГДК. Води з колодязів, каптажів, джерел не нормуються. Це пояснюється тим, що вони мають мінімальний контакт з підземними водами.

 

Особливості фенолів у воді

Характерною ознакою наявності у воді даного забруднення є лікарський запах. Він виникає тоді, коли вода, яка подається на станції водоочищення вже має певну кількість фенолів. Проходячи процес хлорування та окиснення утворюється клас хлорорганічних речовин, а саме хлорфеноли. Саме їх специфічний запах можна спостерігати у воді з-під крана.

Головною перевагою хлорфенолів є швидке виведення з організму, адже не мають властивість накопичуватися. Проте, навіть попри це, вчені стверджують, що високий їх вміст у воді, яку регулярно вживають призводить до руйнування ДНК та розвитку канцерогенних клітин.

Як очистити воду від фенолів?

Найефективнішим способом зменшити кількість фенолів заведено вважати вугільний фільтр. Він володіє високою адсорбцією, яка важлива при очищенні органічних домішок. Але важливо пам’ятати, що феноли – це речовини, які мають зв’язки з іншими елементами. Тому, як правило, у воді забрудненій органікою присутня достатня кількість хімічних компонентів.

Для того, щоб покращити стан води у квартирі чи приватному будинку, рекомендуємо обрати ефективний фільтр, а саме систему зворотного осмосу. Дізнатися всі переваги та особливості обладнання можна на сайті або інтернет-магазині softis.ua. Наші висококваліфіковані спеціалісти завжди допоможуть у виборі, доставленні та монтажу.

 У разі виникнення питань, телефонуйте: +38 067 360 07 07 +38 099 360 07 07 +38 073 360 07 07

Схожі статті
Запитати у менеджера