Що таке гідроудари і як з цим боротися?
У людей, які мають проблеми з ввімкненням чи виключенням електро- та водопостачання часто виникають проблеми із роботою побутових приладів. Стрімкі перепади напруги можуть спричинити не лише збій у роботі обладнання, а й призвести до повного виведення його з ладу. Однією з поширених проблем – є гідравлічний удар. Про те, як завчасно уникнути та варіанти усунення гідроударів поговоримо далі.
Як виникають гідравлічні удари?
Гідроудар – це фізичне поняття та явище, яке утворюється в наслідок різкого перепаду тиску у трубах. Найчастіше він виникає під час ремонтних робіт магістралей водопостачання, коли відбувається багаторазове відключення подачі води. Окрім цього, гідравлічні удари можуть спостерігатися під час малого напору рідини в крані та в сучасних поширених кранах-змішувачах, під час їх частого включання та виключання від мережі.
Гідравлічний удар є надзвичайною ситуацією в побутових системах водопостачання та може призвести до скидання тиску в трубах і затоплення будинків. Існує хибна думка, що незначне підвищення тиску стає причиною виходу з ладу котла, протікання змішувача чи розвитку мікротріщин в трубах і корпусі систем очищення води. Про загрозу виникнення гідроудару у квартирі можуть свідчити такі проблеми, як різке підвищення тиску води під час прийняття душу та миття посуду, швидкий знос змішувача, часті протікання в місцях підключення приладу та фільтра для води.
Для того, щоб уникнути всіх неприємностей та небажаних проблем, які виникають під час гідроудару, рекомендується використовувати спеціальне обладнання для нормалізації тиску в трубопроводах, яке дозволяє убезпечити фітинги, техніку, фільтри чи змішувачі від передчасного виходу з ладу.
Різновиди амортизаторів гідроудару
Для запобігання гідравлічним ударам в системі водопостачання квартири чи будинку встановлюють водяний компенсатор. Головним його завданням є зменшення кінетичної енергії гідравлічного удару, перетворюючи її в потенціальну і виконання роботи зі стиснення буферного об'єму повітря, розташованого прямо в корпусі пристрою. Окрім цього він також може здавлювати пружини чи мембрани. Існує два поширених види компенсаторів, які мають попит у споживачів:
-
Пружинного (тарілчастого) виду
-
Мембранний
Принцип роботи першого виду амортизаторів (компенсаторів) доволі простий. Коли відбувається перепад тиску, у корпус рухається рідина. Протікає вона до певного моменту, адже на шляху у неї стає пластиковий поршень, який тримає пружина. Саме від її пружності, яка встановлюється виробником та не регулюється, залежить чи достатньо буде тиску, щоб рідина відкрила цей поршень.
Інші амортизатори, які ефективні в боротьбі з гідроударами – це установка мембранного типу. Він являє собою корпус, який поділений на дві частини еластичною мембраною, одна з яких зберігає повітря, а інша – порожня. Місткість із повітрям має заводський тиск в 3 бар. Для його регулювання створений спеціальний ніпель, в народі, золотник. Підкачка або зменшення тиску здійснюється шляхом підведення до насоса до ніпеля. Щоправда, існують певні вимоги щодо його регулювання. Так, він має бути на 20-30% вищим за робочий тиск даної системи.
Окрім цього, потрібно уважно стежити, щоб тиск не перевищував працездатність компенсатора. Якщо система працює злагоджено та немає ризику виникнення гідроудару, то порожня частина резервуара не бере участі у роботі водопостачання. Як тільки відбуваються різкі перепади тиску, мембрана починає розтягуватися, що дозволяє воді надходити до місткості. У якісних моделей амортизаторів мембрана за короткий час відновлює своє початкове положення та відштовхує рідину назад. Саме так відбувається згладження тиску в системі та уникнення наслідків гідроудару.
Як правильно підібрати обладнання?
На вибір типу амортизатора впливає декілька факторів. Найпершим є область його застосування – холодна, гаряча чи комбінована подача води. у всіх моделей є свої нюанси та обмеження щодо температурних навантажень.
Особлива увага надається максимальному тиску, який може витримати амортизатор. Як правило, у більшості моделей максимальна ефективність краща, якщо паралельно використовувати регулятор тиску води.
Чи обов’язково встановлювати редуктор тиску води?
Редуктор тиску статичного типу – це ще один із варіантів блокування стрімких стрибків тиску. Залежно від моделі та типу редуктора його ефективність знаходиться в межах 200-300 ударів та зменшує тиск на 10-12 бар. Але таке обладнання має певні недоліки. Як зазначають виробники, редуктори призначені виключно для регулювання тиску, тому використовувати його, як окремий захист від гідроударів не рекомендується.
Де купити обладнання для водопідготовки та водоочищення?
Найпоширеніше місце виникнення гідроудару – квартира, адже в ній здійснюється велике навантаження на електро- та водомережу. Важливо попіклуватися не лише про побутове обладнання, а й здоров’я, особливо якщо це стосується вживання води.
Найкращим способом є встановлення ефективної системи очищення, яка дозволить пити не тільки корисну, а й безпечну рідину. Найкращі варіанти водоочисних систем, фільтрів вужчого застосування та всіх необхідних комплектуючих до них зібрані в інтернет-магазині комплексного очищення води Softis.ua. Для розв’язання всіх проблем з водою з-під крана достатньо звернутися до справжніх професіоналів своєї справи – консультантів Softis.ua: +38 067 360 07 07 +38 099 360 07 07 +38 073 360 07 07