Арсен у воді
Забруднення українських вод важкими металами з кожним роком набуває все більших масштабів. У попередніх статтях ми наводили приклади елементів, що погіршують стан води, переважно від промислової діяльності. Добувні райони України (Донбас, Криворізький басейн) вирізняються своїми екологічними та гідрогеологічними проблемами. Проте, забруднення води важкими металами – це характерна особливість всієї України. Сьогодні ми детально розглянемо одну з найпоширеніших домішок західної частини країни, а також дніпропетровської та Кіровоградської областей – арсен. В народі він має назву «миш’як», тому можливе трактування тої чи іншої форми. Звідки арсен у стічних водах? Вплив його на організм людини? Які шляхи розв’язання проблеми існують? Відповіді на ці та інші питання далі.
Як арсен потрапляє до води?
У природі солі арсену мають органічне та неорганічне походження. Найбільшої шкоди можуть завдати саме неорганічні солі, які здатні розкладатися на канцерогенні сполуки. Не залежно від походження, арсен до води потрапляє двома шляхами:
-
Природній – вимивання з порід, що насичені даним елементом.
-
Антропогенний – у результаті промислової та сільськогосподарської діяльності людини.
У першому випадку, найпоширенішою гірською породою, до складу якої входить великий відсоток арсену – є арсенопірит. Він характеризується підвищеною розчинністю, тому підземним водам легко вимити мінерали з породи. Після розчинення, вода потрапляє до артезіанських, а згодом і до поверхневих вод та ґрунтів. Цікавим є факт, що арсен – це мінерал, який може накопичуватися в овочі на фрукти з поверхні родючого шару. Тобто, продукти у процесі дозрівання можуть ввібрати сполуки, якщо вони мають велику концентрацію в ґрунті.
Щодо другого випадку, то вода з арсеном утворюється після активної роботи підприємств з виробництва добрив, барвників, перероблення дерева та руд, шкідливих випарів до атмосфери тощо.
Моніторинг міст України щодо наявності арсену у воді
Станом на 2020 рік загальна картина забрудненості поверхневих вод України на вміст арсену виглядає так: з 58 проб лише 14 мали задовільні показники. Тобто, перевищення ГДК складає близько 70%. Середнє значення арсену у поверхневій воді складає 25-85 мкг/л.
Відповідні дослідження проводилися також для підземних вод. Арсен в питній воді майже по всій території України більше граничнодопустимих значень. Для прикладу, неподалік с. Кваси Рахівського району вода мала понад 400 мкг/л, при допустимому значенні 10 мкг/л, тобто перевищення складає 40 разів. Цей факт пояснюється геологічними особливостями даного району та наявністю Рахівсько-Тисівського розлому, що характеризується наявністю великої кількості важких металів, у тому числі арсенопіриту.
Не менш поширеними солі арсену є на Донбасі. Звісно, що на сьогодні, дуже складно оцінити ситуацію щодо забрудненості підземних та поверхневих вод у східній частині України, проте судячи зі статистики у Луганській, Кіровоградській, Донецькій областях висока загроза перевищення ГДК арсену.
До чого призводить вживання забрудненої води?
Арсен у питній воді менш шкідливий, якщо рідину використовувати у господарських цілях (для приготування їжі, миття овочів чи фруктів тощо). Якщо ж регулярно вживати таку воду можна наразити свій організм на проблеми.
Декілька років тому, у зв’язку зі стрімким розвитком промисловості, ВООЗ включила арсен до переліку з 10 хімічних елементів, що мають підвищену небезпеку для людини. На сьогодні, ГДК для підземних та поверхневих вод складає 0,01 мг/л або 10 мкг/л. Зазначимо, що навіть до складу земної кори входить близько 2 мкг/л солей арсену.
Багаторічні дослідження науковців свідчать, що арсен – це канцероген, який здатний провокувати виникнення ракових пухлин, лейкемії, а також ураження багатьох внутрішніх органів. Не меншої шкоди він завдає шкірі. Отруєння організму супроводжується виникненням пігментацій. Доведено, що такі «веснянки» з’являються вже після річного регулярного вживання рідини, де вміст арсену перевищує 0,4 мг/л.
На сьогодні в Україні не ведеться моніторинг хвороб, які б моли бути спровоковані перевищеним вмістом арсену в питній воді. Тому стверджувати про безпекову ситуацію складно.
Чи можна видалити арсен з води?
Очищення питної води від арсену має виконуватися спеціальним якісним обладнанням, яке характеризується високою ефективністю та надійністю. На сьогодні, найкращим фільтром для видалення важких металів є система зворотного осмосу. Завдяки іонообмінним технологіям та правильним сорбентам з води видаляються всі шкідливі домішки. Додатковий мінералізатор насичує воду природними мікрокомпонентами для більшої користі та смаку.
На сайті компанії softis.ua представлені ефективні моделі фільтрів від якісних виробників та за доступними цінами. Наші спеціалісти допоможуть знайти вихід на будь-яке питання, пов’язане з водоочищення води у будинку чи квартирі.
За більш детальною інформацією звертайтеся: +38 067 360 07 07 +38 099 360 07 07 +38 073 360 07 07