Неприємний запах, ржава вода, білі плями на побутових приладах – всі ці ознаки неодноразово кожен з вас бачив в своїй квартирі чи будинку. І хоча перед подачею до споживачів вода проходить не один етап очищення, все рівно спостерігається такий результат.
Однією з головних причин неякісної води в Україні є зношеність трубопроводів.
Проходячи через застарілі розподільні труби вона втрачає свої смакові якості, при цьому виникає небезпека зараження різними типами бактерій. Все це не лише відображається на терміні експлуатації та роботі побутової техніки, а й на здоров'ї людини. Тому, єдиним правильним рішенням є встановлення системи водоочищення.
Як обрати систему очищення води?
Так, як проблема неякісної води в Україні з кожним роком набуває все більших обертів, виробники створили великий асортимент вибору систем очищення. Вони відрізняються конструкцією, способом очищення, ефективністю, експлуатаційними характеристиками тощо. Для того, щоб зрозуміти, який саме фільтр вам знадобиться, потрібно зробити повний хімічний аналіз води. Саме за його результатами буде підбиратися очисна система.
Ми пропонуємо зробити швидкий хімічний аналіз води, де визначаємо понад 20 головних показників. Для детальної інформації телефонуйте за номерами в розділі «Контакти».
Як підготувати воду для лабораторного аналізу?
Рекомендована послідовність підготовки води в лабораторію:
1. Дайте воді з крану збігти протягом 1-2 хв.
2. У чисту скляну ємність до 1 л наберіть воду з-під крану «під горло» та відразу закрийте. Можна використовувати чисту пластмасову пляшку з- під мінеральної води. В цьому випадку, набравши воду, злегка стисніть її і в такому положенні закрутіть кришкою. Це важливий момент для запобігання потрапляння повітря.
3. На ємності вкажіть контактні дані та місце відбору води (за бажанням).
4. Протягом 24 годин доставте зразки води до лабораторії.
Спеціалісти лабораторії відправлять результати зручним для вас способом – за допомогою електронної почти, СМС або через Viber.
Головні складові систем водоочищення
Повна система очищення проходить такі основні етапи:
· Власне очищення води (системи водопідготовки) - пом'якшення води, видалення заліза, марганцю, аміаку тощо;
· Знезараження – хімічним (хлорування) або фізичним (ультрафіолетові лампи) методом знищення хвороботворних мікробів;
· Покращення органолептичних показників – за допомогою кухонних або вугільних фільтрів поліпшують смак, запах прозорість тощо.
Механічні системи очищення води
Головним призначенням механічних фільтрів є попередня фільтрація води та видалення більших домішок – мулу, піску, іржі тощо. Як правило, це колби із фільтрами-вставками різного матеріалу (сітки, поліпропілену тощо). Ступінь очищення відповідає розмірам картриджів та залежить від діаметру забруднюючих елементів, що залишаються на фільтрі – від 100 мкм до 1 мкм.
Найбільш поширеним видом механічного очищення води є самопромивний фільтр. Особливість його полягає у здатності самоочищатися за допомогою зворотної промивки. Призначається він для видалення грубих (частинки розмірами 100-500 мкм) і тонких ( 20-50 мкм) забруднюючих елементів. Осад, який накопичується після промивання видаляють завдяки спеціальних перемикачів, що знаходяться на корпусі.
Обслуговування самопромивного фільтра просте та не потребує особливих знань. Картриджі рекомендовано змінювати за ступенем забруднення, фільтруючу сітку просто ретельно очистити під проточною водою.
Якщо ви не хочете займатися заміною фільтруючих елементів, як варіант, можна використовувати дискові фільтри. Головною їх перевагою є цільний корпус із дисками з різними діаметрами отворів, які не потребують заміни. Експлуатація такого фільтра полягає у промиванні розімкнених дисків чистою водою.
Системи водопідготовки
Головним завданням системи водопідготовки є пом'якшення води. Цей процес відбувається за допомогою іонообмінної смоли – фільтруючого шару, який насичений спеціальними сполуками, які здатні вбирати катіони кальцію та магнію. В результаті цього отримують м’яку воду, яку в деяких випадках змішують в певних пропорціях зі звичайною та отримують середньо м'яку.
Система пом’якшення води складається з таких складових:
· Балон з шаром іонообмінної смоли – завдяки фільтрації води через товщу відбувається обмін іонами – кальцій та магній стають на місце іонам натрію.
· Головна частина системи – саме в ній відбуваються процеси фільтрації та регенерації (відновлення очисних властивостей ).
· Соловий бак.
Всі системи водопідготовки поділяють на побутові та промислові. Їх головна відмінність – конструкція. Виділяють:
· Фільтри балонного типу – складається з балону, клапану для регулювання та баку для солі.
· Фільтри компактного типу до складу якого входить корпус, який поєднує фільтр з клапаном та сольовий бак. Перевага цього варіанту полягає у компактності та зручності.
Навіщо для пом'якшення використовувати засипку Dowex?
Первинна вода в системі водопідготовки проходить через товщу активної іонообмінної смоли. Вона виготовлена зі спеціального матеріалу, який дозволяє видаляти солі кальцію та магнію, замінюючи їх на іони натрію. Перероблена загальна жорсткість залишається в сольовому баку, а чиста вода надходить до кранів.
Коли в баку накопичується велика кількість солей, так звана, критична маса, розпочинається регенерація – промивання системи розчином таблетованої солі. Цей процес здійснюється автоматично.
Переваги та недоліки систем пом'якшення води
Дана система очищення води має певний перелік переваг, серед основних:
· Швидке та ефективне усунення загальної жорсткості – іонів кальцію та магнію.
· Спеціальний регулюючий клапан, який забезпечує безперебійну роботу обладнання.
· Можливість до саморегенерації.
· Бюджетні витрати при використанні.
Явних недоліків система пом’якшення води не має, проте варто зазначити, що дане очищення не в повному обсязі видаляє деякі сполуки, тому в кінцевому результаті можлива наявність у воді двох - або трьохвалентного заліза.
Експлуатація та обслуговування
Залежно від виробника гарантійний термін складає 5-7 років, але вже залетить від правильності користування, адже багато моделей слугують понад 10 років. При цьому, головним обслуговуванням є контроль наявності солі в баку та контроль напруги при перепадах струму.
Крім того, періодично рекомендується промивати фільтри та окремі складові, адже дуже забруднена вода пришвидшує обслуговування. Зазвичай таке трапляється при фільтрації води, до складу якої входить велика кількість заліза.
Комплексне очищення води
На сьогодні, існують суцільні компактні системи, які здатні відразу пом'якшувати воду, а потім зменшувати вміст заліза. Однією з таких є засипка Ecomix – видаляє 5 основних забруднюючих елементів: кальцій та магній, сполуки заліза, марганець, аміак, органічні речовини.
Дана система очищає воду до таких показників:
· Загальна жорсткість – до 15 мг-екв/л
· Залізо – до 10 мг/л
· Марганець – менше 3 мг/л
· Сума всіх солей – не більше 4000 мг/л
Основною відмінністю комплексної системи очищення, у порівнянні з системою пом’якшення води є повне видалення сполук заліза. При цьому відбувається швидка та якісна фільтрація води, яка придатна до вживання в сирому вигляді.
Вугільні фільтри для води
Одним із ефективних варіантів покращення органолептичних (смакових) показників води є встановлення вугільного фільтра. Складається він із спеціального баку, який заповнений активованим вугіллям, через яке проходить товща початкової води та клапану для промивання системи.
Ефективність вугільних фільтрів пояснюється здатністю фільтруючої товщі (вугілля) абсорбувати домішки, що впливають на смак та запах води. Саме ця система очищення є найкращою у боротьбі із видалення сірководню (запах «тухлих яєць»). При цьому рекомендуємо використовувати активоване вугілля CENTAUR. Воно є надійним та ефективним для засипки майже до кожної марки фільтрів.
Як правило, найбільш поширеним та якісним вибором споживачів є фільтр Ecosoft FPC 1054 CT. Саме він забезпечує правильну роботу окислення сірководню, що надає воду прозорого кольору та приємного смаку.
Заміну вугілля в системі проводять виходячи від смакових показників кінцевої води. Залежно від ступеня забруднення початкової води цей процес відбувається один раз кожні 2-3 роки.
Ультрафіолетове очищення води
Після вугільних фільтрів рекомендується провести знезараження води, особливо це обов’язково при довгому використання одного і того самого фільтруючого матеріалу (вугілля). Для знищення будь-яких бактерій доцільно користуватися УФ-лампами. Безпечне випромінювання здатне проникати через товщу води та руйнувати клітини ДНК, що унеможливлює розмноження та життєдіяльність мікроорганізмів.
Ультрафіолетові лампи застосовують як для знищення існуючих бактерій, так і для профілактики можливих. Після дезінфекції вода відразу придатна для пиття, адже під час очищення до неї не потрапляють хімічні речовини.
УФ знезаражувані є різних конструкцій та розмірів, але в більшості випадків вони компактні та відносно не дорогі.
Щодо обслуговування даної системи очищення, то головним завданням є заміна УФ випромінювача. Як правило, це роблять один раз на рік.
Рекомендована схема очищення води в квартирі чи будинку
Ми підготували оптимальну покрокову інструкцію для очищення води в приватному будинку чи квартирі.Складається вона з 5 етапів, що відповідають очищенню води за допомогою системи зворотного осмосу. Початковим є очищення води від великих механічних домішок, потім більш менших. Після зменшується вміст хлоровмісних сполук. На четвертому кроці відбувається процес захисту побутових приладів від завчасних поломок. І кінцевим етапом є мінералізація та отримання якісної питної води. Отже, далі розглянемо кожний етап конкретно
Етап 1
Для очищення води від великих механічних домішок (частинки розміром до 100 мкм) застосовують сітчасті фільтри грубої очистки. За їх допомогою сантехніка зазнає меншого впливу та покращується робота фільтрів при подальшому очищенні.
Етап 2
На цьому етапі йде процес очищення води від забруднень у вигляді піску, мулу, іржі тощо. Головним елементом тут є магістральний фільтр. Як правило, для нього використовують поліпропіленові картриджі, так як вони не дорогі, а дана установка передбачає часту їх зміну. Якщо ж вода не дуже забруднена, достатньо буде придбати вугільний картридж. Він допоможе знищити хлор, яким знезаражують воду на водоочисних станціях перед подачею до споживачів та покращити органолептичні показники.
Етап 3
Головним завданням на цьому кроці є видалення з води хлору. Тому, він повністю залежить від вибору картриджа на попередньому етапі. Адже, якщо ви обрали поліпропіленовий картридж, то потрібно додатково очистити від хлоровмісних речовин.
Етап 4
Наступним головним елементом, від якого потрібно очистити воду є сполуки кальцію та магнію, так звана, загальна жорсткість. В побуті ми його можемо зустрічати у вигляді накипу на поверхнях сантехніки чи побутових приладів. Велика кількість у воді цих катіонів може призвести до передчасного виходу з ладу техніки. Тому, важливо при наявності білого нальоту використовувати систему пом’якшення води. Саме вона, за допомогою іонообмінної смоли, що засипана у колону установки ефективно видаляє надлишок солей кальцію та магнію.
Етап 5
Після попередніх етапів очищення вода майже готова до вживання. Завершальним кроком є повне очищення від домішок (до 99,7%) за допомогою зворотноосмотичної мембрани. Щоправда, після цього декому вода може здатися гіркуватою та дещо не звичною на смак. У таких випадках рекомендуємо застосовувати додаткове насичення води корисними елементами за допомогою фільтра з мінералізатором.
Всі описані етапи оптимально поєднані у системі зворотного осмосу – новітній технології, яка дозволяє отримати ідеально чисту воду.
Поради щодо встановлення фільтрів для очищення води
Не залежно від того, яку систему очищення води ви підберете для свого будинку чи квартири, варто пам'ятати, що всі елементи, що входять до складу обладнання повинні відповідати нормам та мати наявні сертифікати, що це затверджують.
Вибираючи місце для фільтра в будинку звертайте увагу на температуру середовища, адже резервуари з водою повинні бути захищені від низьких температур. Ідеальним варіантом буде котельня чи гараж.
Так, як обов'язковою умовою майже всіх систем очищення є промивання обладнання, важливо під'єднати до неї каналізацію.
Не варто забувати про можливі перепади напруги струму, адже багато із систем підключені до мережі електропостачання. Тому, бажано вибирати установки з автоматичним контролем стрибків світла.
І звісно, перед купівлею та встановленням фільтрів обов’язково проконсультуйся з фахівцями. Вони допоможуть обрати найкращий варіант для вашої оселі, виходячи з фізичних та хімічних характеристик води, потреб та бюджету.
Перед замовленням рекомендуємо ознайомитися з наявними моделями водоочищення, почитати відгуки.
Це з легкістю можна зробити на нашому сайтіsoftis.ua.
Сьогодні Україна, як ніколи раніше, переживає складні часи в усіх галузях життєдіяльності. Всі процеси, що відбуваються на території так чи інакше відображаються на екологічному стані нашої країни, враховуючи родючість ґрунтів, стан поверхневих та підземних вод.
За минулі два роки українці, як ніхто інший, відчули гостру проблему дефіциту питної води. Особливо критичною була ситуація влітку 2023 року на півдні нашої країни після підриву Каховської ГЕС.
Саме від якості рідини залежить кінцевий результат будь-якого напою чи блюда. Саме цим пояснюється великий попит на фільтри для очищення води в ресторані.
Непридатна для вживання вода з-під крана часто призводить до проблем у роботі внутрішніх органів, погіршені самопочуття, а також негативно відображається на терміні експлуатації побутових приладів.
Про переваги зворотного осмосу наголошує майже кожен блог питної води. Вона являє собою спеціальну установку для очищення рідини в домашніх умовах, що здатна видаляти понад 90% забруднень.
Магістральний фільтр для води користується широкою перевагою, коли йдеться про очисне обладнання. Ці фільтри встановлюються безпосередньо в трубопровідну систему, що характеризується високою пропускною здатністю.
Відразу хочемо вас заспокоїти та запевнити, що каналізаційні води проходять багато ступенів очищення. Цей процес суворо контролюється спеціальними службами, тому кінцева вода, якою ми користуємося з-під крана обов’язково є безпечною.
З хімічної точки зору, процес коагуляції – це зчеплення колоїдних частинок, який відбувається завдяки тепловому русі під час перемішуванні рідини. Дещо заумне трактування, правда? Тому спробуємо пояснити простими словами.
На сьогодні, з розвитком інноваційних технологій важко стверджувати, що існує якийсь один конкретний спосіб очищення води, який би мав суттєві переваги над іншими. Всі методи, які зараз представлені на ринку мають свої переваги та недоліки. Тому, щоб зрозуміти, який саме спосіб очищення води підійде для вас, пропонуємо розглянути кожний окремо.
Враховуючи факт, що через антропогенну діяльність та екологічну ситуацію, стан природної води з кожним роком погіршується, люди знаходять різні способи очищення води.